Publiserte artikler

Norge til European Games

Det europeiske forbundet CEV offentliggjorde i dag hvilke land som får sende lag til sandvolleyballturneringen i European Games. Som kjent er European Games den europeiske varianten av OL. Lekene avvikles i Baku i Aserbajdsjan i tiden 12.-28. juni, og det er premiere i år for disse lekene. I alt er det rundt 30 idretter, og volleyball og sandvolleyball er to av disse. I volleyball deltar 12 lag i hver klasse, og innendørsturneringen spilles 13.-28. juni. De tolv lagene er, ved siden av arrangørene, tatt ut på bakgrunn av rankingen til de europeiske landslagene.

Sandvolleyballturneringen går 16.-21. juni, og også her er det rankingen til de beste parene hos de europeiske landene som kvalifiserer seg. Aserbajdsjan får med to lag i hver klasse, og to lag er også det maksimale for hvert land. I alt 32 lag deltar i hver klasse, og både hos mennene og kvinnene får Norge med to lag, etter det vi forstår. Dette selv om det i meldingen fra CEV står at Norge bare har ett lag i kvinneklassen. Men på rankingen står Horrem-Eithun og Hordvik-Usken som lagene som har skaffet nok poeng i den europeiske rankingen til at Norge kan stille med to lag i herreklassen, og hos kvinnene står Kongshavn-Kjølberg som det 21. laget som har nok poeng, mens Treland-Pedersen er nr. 27 av lagene som har skaffet nok poeng.

Dette betyr imidlertid ikke at det er disse lagene som nødvendigvis skal delta i Aserbajdsjan. Det er nasjonene som har blitt tildelt plassene, deretter vil de respektive forbundene ta ut lagene som skal delta. Meldingen fra CEV finner du her, rankinglisten for kvinnene her, for mennene her. Hjemmesiden til European Games er her.

Legg igjen en kommentar